0
0

بازاریابی چیست؟

2172 بازدید

بازاریابی چیست؟

 

به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست. براتعلی بابایی هستم، مربی و مدرس دوره‌های بازاریابی و فروش. می‌خواهم یک تعریف کلی از بازاریابی ارائه کنم و در خصوص اولین جزء این تعریف، توضیحات مختصری را ارائه کنم.

علمای علم بازاریابی می‌فرمایند، بازاریابی فرایند مدیریتی و اجتماعی است که به افراد و گروه‌ها کمک می‌کند، نیاز‌ها و خواسته‌های خودشان را با فرایند تولید و مبادله رفع کنند. اگر دقت کرده باشید، کلمه‌ی فرایند در این تعریف تکرار شده است، بازاریابی یک فرایند است. مجموعه‌ی اقدام‌ها است و تک اقدام و تک رویداد نیست. فرایندبازاریابی شامل 5 مرحله است.

1. شناسایی بازار‌ها، نیاز‌ها و خواسته‌های مشتری است. تا بازار مناسب ایجاد نشود و خواسته‌ها و نیاز‌های مشتری شناخته نشود، گام‌های بعدی عبس و بیهوده خواهد ماند.

2. طراحی راهبرد یا استراتژی بازاریابی مشتری‌مدار، یعنی ما باید بدانیم با چه راهبرد و چه استراتژی قرار هست مشتری‌هایمان را خوشحال و مشعوف و وفادار کنیم و خواسته‌ها و نیاز‌های آن‌ها را برطرف کنیم.

3. تهیه‌ی برنامه‌ی یکپارچه‌ی بازاریابی که فایده‌ی بیشتری را عرضه کند. در این‌جا به این نکته اشاره شده است که دوره‌ی هرچه پول دهی، آش میخوری، گذشته است. بیشتر از پولی که می‌دهد باید آش بخورد. بنابراین نیاز هست که یک برنامه‌ی عملیاتی و منسجم تهیه شود و گام به گام ما را به آن فایده‌ی بیشتری که قرار است به مشتری عرضه کنیم، برسانیم.

4. در فرایند بازاریابی، برقراری روابط سود‌آور با مشتریان و مسرور کردن آن‌ها است. چرا باید مسرور شوند و چرا باید فایده‌ی بیشتری را به دست آورند؟ به این دلیل که آن‌ها باید اقدام به خرید مجدد داشته باشند، باید به سمت این بروند که از ما پیش دوستان و آشنایان خودشان تعریف کنند. به تعبیر امروز‌ی‌ها باید وارد فاز حمیات از ما شوند. یک زمانی ما دوست داشتیم این افراد از ما خرید کنند، در دوره‌ای دوست داشتیم از ما خرید مجدد داشته باشند، الان در دورانی هستیم که لازم است که از ما تعریف کنند و از ما تعریف دهان به دهان داشته باشند. در این حالت است که ما به هدفمان در فرایند بازاریابی دست‌یافته‌ایم.

5. کسب فایده از مشتری‌ها و ایجاد ارزش ویژه مشتری است. ارزش ویژه‌ی مشتری، جمع کل انباشته‌ی هر مشتری در دراز مدت است. مشتری یکبار از ما خرید نمی‌کند. مجموع خرید‌هایی که در طی سالیان مختلف از ما داشته باشد، ارزش ویژ‌ه‌ی مشتری را شکل خواهد داد. فایده‌ی طول عمر مشتری در این فرایند باید مد نظر ما قرار بگیرد.فایده‌ی حاصل از زنجیره‌ی خرید‌هایی که مشتری در دراز مدت ممکن است داشته باشد. یعنی مجموعه‌ی خرید‌ها و مجموعه‌ی انتخاب‌ها در زمان‌های مختلف از محصولات و خدماتی که ما در دوره‌های مختلف، ارائه می‌کنیم.

هدف نهایی مدیریت ارتباطی با مشتریان، افزایش ارزش ویژه‌ی مشتری است. نهایتا همه‌ی فایده‌هایی که این مشتری می‌تواند برای ما داشته باشد ؛ در هدف بازاریابی ما هست و ما باید به آن دسترسی پیدا کنیم. ارزش ویژه‌ی مشتری جمع فواید انباشته شده4:18 دراز مدت تمام مشتری‌های کنونی و شرکت است. هرچه مشتری‌های سودآور شرکت ماندگارتر، وفادارتر و حمایتگر باشند، ارزش ویژه مشتری شرکت بالاتر خواهد بود. ارزش ویژه‌ی مشتری در مقایسه با فروش و سهم بازار معمیار بهتری برای ارزیابی کاریابی شرکت است.در حالی که فروش و سهم بازار عملکرد شرکت روی آن‌ها بوده است، ارزش ویژه‌ی مشتری نشان‌دهنده‌ی مشتری، نشاندهنده‌ی آینده‌ی آن است. امیدوارم که فرایند بازاریابی را به نحو مطلوبی و بر اساس 5 اصلی که گفته شد، رعایت کنید و شرکت را سودآوری نهایی برسانید.

شرکت‌ها مشتریاشان را می‌شناسند و برای آن‌ها فایده ایجاد می‌کنند، روابطشان را با آن‌ها مستحکم می‌کنند و در مرحله‌ی آخر شرکت‌ها پاداش و عرضه‌ی بیشتر به مصرف کنندگان را به دست می‌آورند. خداوند عزت و کرامت بیشتری را در تمام مراحل زندگیتان، عنایت کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sq-iran.com/?p=227

باکس دانلود

راهنما

تیم آموزشی براتعلی بابائی برای تهیه این دوره آموزشی هزینه های مادی و معنوی زیادی متحمل شده ست. لذا درخواست می گردد با حس مسئولیت پذیری،رعایت اخلاق حرفه ای،الزامات شرعی و قانونی، با پرداخت وجه تعیین شده از محتوی این دوره آموزشی استفاده نمائید.

اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بازاریابی چیست؟

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

درخواست پشیبانی با واتس آپ؟